Bezpieczny sen dla alergika - jaki materac wybrać?
Bezpieczny sen dla alergika - jaki materac wybrać?

Bezpieczny sen dla alergika - jaki materac wybrać?

Jaki materac dla alergika zapewni zdrowy i beztroski sen? Alergia, szczególnie na roztocza, potrafi być uciążliwa i zakłócać spokojny sen, co negatywnie wpływa na regenerację organizmu. Nieodpowiednio dobrany materac i niewłaściwa higiena sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów i grzybów, które powodują lub nasilają objawy alergii. Dlatego wybierając materac dla alergika, należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry, ale też antyalergiczne właściwości materaca. Sprawdź, jaki materac dla alergika wybrać, by cieszyć się spokojnym snem.

Czym jest alergia na kurz i roztocza? Objawy alergii.

Alergia na kurz i roztocza jest reakcją organizmu na zawarte w nich alergeny. Drogi oddechowe alergików są bardziej wrażliwe, a nawet niewielka ilość alergenów może wywołać reakcję alergiczną, co obniża komfort i jakość snu. Powodują takie objawy, jak:

 • kichanie,
 • łzawienie,
 • zaczerwienienie i opuchliznę oczu,
 • pokrzywkę,
 • świąd skóry,
 • katar,
 • duszności,
 • kaszel,
 • swędzenie nosa i gardła.

Wszystkie te objawy mogą wystąpić lub nasilić się podczas odpoczynku i snu, co nie tylko utrudnia, a wręcz uniemożliwia zdrowy i spokojny sen. Odpowiednio dobrany materac dla alergika przywróci harmonię i zapewni właściwą regenerację.

Jaki materac dla alergika na roztocze? Rodzaje materacy antyalergicznych

Materace antyalergiczne to specjalnie zaprojektowane materace, których cechy i właściwości redukują występowanie alergenów i minimalizują ryzyko reakcji alergicznych. Warto pamiętać, że ważna jest również odpowiednia higiena w sypialni, czyli wietrzenie, regularne sprzątanie i systematyczna wymiana pościeli.

Dobre materace dla alergików powstają z hipoalergicznych materiałów, które są mniej podatne na gromadzenie się roztoczy. Materiały takie jak hipoalergiczna pianka czy lateks są często używane w produkcji. Co więcej, posiadają specjalne powłoki i pokrowce, które tworzą dodatkową ochronę przed alergenami. Poza tym materace dla alergików są łatwe w utrzymaniu czystości, co pozwala zachować higienę materaca.

Do przyjaznych dla alergików materacy możemy wymienić m.in.:

 • materace piankowe – struktura pianki przepuszcza powietrze i jest antyalergiczna, posiadają systemy wentylacyjne, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza;
 • materace lateksowe – w tym przypadku również warto wybrać materac ze specjalnymi nacięciami, które przepuszczają powietrze i zapobiegają gromadzeniu się wilgoci;
 • materace żelem i pianką – cechują się doskonałą oddychalnością, co niweluje osadzanie się wilgoci i zagnieżdżanie bakterii oraz roztoczy.

Jak dbać o materac antyalergiczny?

Bezpośrednio na materac antyalergiczny można zastosować ochraniacze, które zapobiegają zabrudzeniom oraz wnikaniu kurzy i roztoczy. Dodatkową ochronę zapewnia również prześcieradło. Aby zachować jak najlepszą kondycję materaca i utrzymać jak najdłużej właściwości antyalergiczne, warto zadbać o odpowiednią higienę i czystość. Po pierwsze nie kładziemy materaca na podłodze, która może być siedliskiem roztoczy. Materac powinien być osadzony na stelażu, który swoją konstrukcją zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Po drugie warto wietrzyć sypialnię oraz podczas dłuższych wyjazdów zdjąć narzutę i pościel, aby materac mógł „pooddychać”. Po trzecie pamiętajmy, aby prać pokrowiec według zaleceń producenta – róbmy to przynajmniej raz na kwartał.

Materac dla alergików – najlepsze modele

Wybierając materac dla alergika, warto zapoznać się z opisem produktu i zwrócić uwagę na właściwości antygrzybicze, antyroztoczowe i antybakteryjne. W ofercie naszego sklepu posiadamy materace do łóżka spełniające te kryteria. Jako sklep internetowy z materacami oferujemy produkty wiodących producentów m.in. firmy Koło. W naszym asortymencie znajdują się również materace lateksowe, materace dziecięce oraz łóżka do sypialni i łóżka młodzieżowe. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Służymy pomocą i radą przy wyborze odpowiedniego materaca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium