Jak wybrać idealny materac sprężynowy? Praktyczny poradnik
Jak wybrać idealny materac sprężynowy? Praktyczny poradnik

Marzysz o stworzeniu idealnego miejsca do spania? Zastanawiasz się, jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie komfortowy wypoczynek? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta, gdyż idealny materac to taki, który odpowiada indywidualnym potrzebom i preferencjom każdego z nas. W tym poradniku skupimy się na wyborze idealnego materaca sprężynowego, który dla wielu jest synonimem komfortowego snu.

Jaki materac do spania wybrać? Porady dla kupujących

Przy wyborze odpowiedniego materaca warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Najważniejszym z nich jest twardość materaca, która powinna być dostosowana do naszej masy ciała oraz preferowanego sposobu spania. Równie istotne jest również to, aby materac był odpowiedniej wielkości — powinien pasować do naszego łóżka do sypialni oraz zapewniać nam komfort podczas snu.

Czym charakteryzuje się materac sprężynowy?

Materace sprężynowe to jedne z najpopularniejszych modeli na rynku. Cenione są przede wszystkim za dobrą wytrzymałość i atrakcyjną cenę. Posiadają strukturę składającą się z wielu sprężyn, z których każda umieszczona jest w pojedynczej kieszonce wykonanej z flizeliny. Taka konstrukcja zapobiega wydostawaniu się sprężyny na zewnątrz, a także sprawia, że sprężyny te nie są ze sobą powiązane i reagują na ciężar ciała indywidualnie. Zaletą materaca kieszeniowego jest także jego duża elastyczność punktowa, co zapewnia odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Ponadto zapewniają one równomierne podparcie dla ciała oraz lepszą izolację ruchów, co jest idealne dla par. Dzięki temu żadna z osób nie odczuwa drgań towarzyszącym zmianie pozycji na łóżku. Kolejną cechą charakterystyczną materacy sprężynowych jest lepsza cyrkulacja powietrza wewnątrz materaca spowodowana zachowaniem przestrzeni pomiędzy sprężynami. Przyczynia się to do utrzymania niższej temperatury podczas snu. Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy sprężynowych. Dzięki temu każdy ma możliwość wyboru idealnej dla siebie opcji.

Materac sprężynowy — rodzaje

Materace sprężynowe to popularny typ materacy, których konstrukcja opiera się na sprężynach, jako głównym elemencie wspierającym. Istnieją różne rodzaje materacy sprężynowych, a każdy z nich oferuje unikalne właściwości i korzyści. Oto najpopularniejsze rodzaje:

Materace sprężynowe kieszeniowe

Tego typu materac charakteryzuje się tym, że każda sprężyna umieszczona jest w osobnej flizelinowej kieszonce. Są one ze sobą sklejone, więc sprężyny są oddzielone, pracując niezależnie od siebie. Poza tym nie wypadają, wyciszają odgłosy typowe dla metalowych konstrukcji oraz idealne dopasowują się do ciężaru ciała użytkownika. Dzięki temu materace kieszeniowe sprężynowe nie uginają się na całej powierzchni. Dodatkowe zabezpieczenie sprężyn warstwą włókna kokosowego, trawy morskiej lub filcu zapewnia trwałość produktu. Warto zaznaczyć, że im więcej sprężyn w materacu kieszeniowym, tym większa będzie jego sprężystość.

Materace sprężynowe bonnelowe

Sprężyny w materacu bonnelowym mają kształt klepsydry i są ze sobą połączone za pomocą drutu, tworząc jednolitą konstrukcję. Cechują się elastycznością powierzchniową, dzięki czemu niewielkie obciążenie powoduje opór sprężyn, a nacisk w jednej części materaca będzie odczuwany na dużej powierzchni. Zaletą tego typu materaca jest jego tania eksploatacja i odporność na duże obciążenie.

Materace sprężynowe 1-strefowe

Charakteryzują się tym, że cała ich powierzchnia jest zaprojektowana tak samo, bez podziału na strefy o różnych stopniach twardości. Oznacza to, że wsparcie dla ciała jest równomierne na całej długości i szerokości materaca. 

Materace sprężynowe 7-strefowe

Materace te posiadają siedem różnicowanych stref, z których każda jest dostosowana do różnych części ciała: głowy, szyi, ramion, środka ciała, miednicy, ud i nóg. Zapewniają one odpowiednie wsparcie i odciążenie dla poszczególnych obszarów, co przyczynia się do lepszego relaksu mięśni i kręgosłupa. 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego materaca do spania jest kluczowy dla zapewnienia komfortowego snu i prawidłowego wsparcia dla ciała. Należy dopasować materac do naszych indywidualnych potrzeb — masy ciała, wzrostu, sposobu spania, ale także do wielkości łóżka. Jest to także indywidualna sprawa. To, co jest idealne dla jednej osoby, może nie być odpowiednie dla innej. Dlatego też odwiedź nasz sklep z materacami i wybierz materace do łóżka, które spełnią Twoje oczekiwania!

FAQ

  • Jaka jest trwałość materaca sprężynowego? Materac sprężynowy może służyć nawet do 10 lat, w zależności od jakości materiałów i dbałości o jego użytkowanie.
  • Czy materace sprężynowe są dobre dla zdrowia kręgosłupa? Tak, szczególnie modele z dobrze dobraną twardością, które wspierają prawidłową postawę podczas snu.
  • Jak dbać o materac sprężynowy? Regularnie obracaj materac, odkurzaj i dbaj o czystość pokrowca.
  • Czy materace sprężynowe nadają się dla alergików? Tak, zwłaszcza modele z antyalergicznymi pokrowcami i dobrą wentylacją, która zapobiega gromadzeniu się alergenów.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium