Za miękki materac. Tanie sposoby na utwardzenie materaca
Za miękki materac. Tanie sposoby na utwardzenie materaca

Zbyt miękki materac? Brzmi przytulnie, ale nie dla każdego jest to najlepsze rozwiązanie. Jak utwardzić materac, żeby nie narzekać rano na bóle pleców i niewyspanie? Niekoniecznie trzeba od razu wymieniać cały materac, istnieją prostsze i tańsze sposoby na to, by poprawić twardość i zapewnić odpowiednie podparcie dla ciała

Skutki spania na zbyt miękkim materacu – ból pleców to tylko początek

Nawet jeśli na razie nie zauważasz poważniejszych skutków spania na zbyt miękkim materacu, z czasem mogą zacząć się kumulować i doskwierać Ci coraz bardziej. Prawidłowe ułożenie i podparcie ciała podczas snu jest ważne nie tylko dla jakości naszego wypoczynku, ale również dla postawy. Za miękki materac może powodować bóle pleców, szyi i ramion.  Brak właściwego wsparcia dla kręgosłupa będzie skutkował narastającymi bólami, a w dłuższej perspektywie wpłynie na pogorszenie się postawy ciała i kumulowanie kolejnych napięć i nieprawidłowości w ciele. 

Zbyt miękki materac może wpłynąć również na jakość snu - konieczność ciągłego obracania się w łóżku i wiele wybudzeń w ciągu nocy sprawi, że rano wstaniesz bez sił, energii i humoru. W sytuacji, gdy nie jest zapewnione odpowiednie wsparcie ciała podczas snu, organizm może zużywać dodatkową energię w celu utrzymania równowagi i poprawienia postawy, a to może prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać materac, który zapewni odpowiednie wsparcie dla Twojego ciała i pozwoli na zdrowy i komfortowy sen. Możesz też wypróbować nasze domowe sposoby na to, jak utwardzić materac do spania. 

Jak utwardzić materac do spania domowym sposobem 

Istnieje kilka sposobów na utwardzenie materaca w domu, chociaż należy zauważyć, że te metody mogą nie działać w przypadku bardzo miękkich materacy lub materacy, które stały się miękkie z biegiem czasu i mają już swoje lata. 

Jednym z najprostszych sposobów jest po prostu obrócenie materaca na drugą stronę. Jeśli Twój materac zrobił się zbyt miękki z biegiem czasu, istnieje szansa, że jego spodnia strona jest jeszcze dość twarda. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszystkie materace są dwustronne. Niektóre mają tylko jedną stronę nadającą się do spania. Innym sposobem na to jak utwardzić miękki materac może być ułożenie pod materacem sztywnego stelaża np. z desek. To pomoże zwiększyć podparcie i zredukować ruch materaca.

Aby poprawić twardość materaca, można również umieścić na górze pod jego pokrowcem matę kokosową. Taka mata wykonana z włókien kokosa ma zwykle od 0.5 do 2 cm grubości i znacząco redukuje efekt zapadania się w materacu. Ciężar ciała rozkłada się na większą powierzchnię, co sprawia, że zmniejsza się napięcie mięśniowe podczas spania. To dosyć tanie rozwiązanie, jednak jego wadą jest utrata dopasowania materaca do różnych partii ciała. Może to nie być korzystne dla osób, które mają schorzenia kręgosłupa i problemy ze stawami. 

Nieco droższą, ale najbardziej skuteczną opcją jest materac nawierzchniowy, czyli topper. To nakładka na materac, która pozwala wyrównać powierzchnię i poprawić jego twardość. Dostępne są nakładki m.in. piankowe i lateksowe, o różnej grubości i stopniu twardości (oznaczanym jak w przypadku materaców, np. H1). Nasz sklep z materacami ma w ofercie nakładki na materac z antyalergicznych pianek, które sprawią, że zbyt miękki materac stanie się twardszy i uzyskasz lepsze podparcie podczas snu.

Kiedy powinno się kupić nowy materac? 

A co zrobić, gdy materac jest za miękki mimo zastosowania wymienionych powyżej metod? Cóż, w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak rozejrzeć się za nowym. Rozważ kupno nowego materaca również wtedy, gdy: 

  • Twój materac ma więcej niż 7-10 lat - w ciągu tych lat materac ulega zużyciu, traci swoją pierwotną formę, twardość i elastyczność, co może prowadzić do problemów zdrowotnych;
  • masz częste bóle pleców i inne problemy z kręgosłupem - może to wskazywać na to, że Twój obecny materac nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla Twojego ciała;
  • masz wrażenie wyboistości - jeśli odczuwasz nierówności, zagłębienia lub wyboje na powierzchni materaca, oznacza to, że stracił on swoją twardość i elastyczność;
  • zauważasz pogorszenie symptomów alergii - stary materac może być pełen kurzu, roztoczy i innych alergenów, co może prowadzić do pogorszenia Twojego stanu zdrowia.

Jeśli szukasz materacy wysokiej jakości odwiedź nasz sklep. Mamy w ofercie nie tylko wysokiej jakości materace, ale również komplety: łóżka z materacem i same łóżka z najlepszych dostępnych materiałów, m.in. stylowe i wyjątkowo trwałe łóżka dębowe. Zajrzyj do nas i zadbaj o komfort snu, który przełoży się na Twoje dobre samopoczucie każdego dnia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium